Yerköprü Şelalesinde Çalışmalar Başladı

 Yerköprü Şelalesinde Çalışmalar Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Hadim’deki doğa harikası Yerköprü Şelalesini dünya turizmine kazandıracak projede çalışmalara başladı.

Yerköprü Şelalesi ve çevresi peyzaj düzenleme projesi kapsamında şelalenin yanındaki tepede seyir terasının inşaatına başladı.


Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu yaptığı açıklamada Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şelale çevresi peyzaj ve düzenlemesi için hazırlanan projenin birinci etap çalışmalarına başlandığını söyledi.

Şelalenin doğa turizmi açısından önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Hadimioğlu, “Göksu Nehri üzerinde bulunan Hadim Yerköprü Şelalesi yeryüzünde eşi benzeri olmayan jeolojik bir yapıya sahip. Nehir, şelalede bir mağaranın içine girip yerin altında gözden kayboluyor. İkinci bir akarsu yer yüzüne çıkıyor. Göksu’nun yaklaşık 25 metre üzerinden akarak adeta iki katlı bir şerit oluşturuyor. Şelaleden akan kireçli su tıpkı Pamukkale travertenleri gibi çevresindeki kayalıkların üstünü beyaz bir dokuyla kaplayarak eşsiz bir görüntü sunuyor. Bu yönüyle Yerköprü Şelalesi doğa ve eko turizmi açısından önemli bir yere sahip. Bu doğal güzelliğin korunarak düzenleme yapılması bölge ve ülke ekonomisi ile turizm açısından artı değer kazandıracağına inanıyorum. Proje; ağaçlandırılacak alanlar, doğal karakteri korunacak alanlar, doğa gezi alanları ve kamp alanları şeklinde ana hatlara ayrılarak gerekli çalışmalar yapılacak. Şelale ve nehir çevresi ahşap korkuluklar ve kısmen doğal taş setlerle çevrilecek. Otopark ve yolların iyileştirilmesi, kamelya yapımı ve daha birçok düzenleme olacak. Şu anda 4 Milyon 300 bin TL. maliyetle Yerköprü rekreasyon projesinin birinci etabı çalışmalarına başlandı.” dedi.Vatana, millete ve bölgemize hayırlı olmasını dileyen Hadimioğlu, “Projenin hazırlanmasında ve yürütülen çalışmalarda emeği geçen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekilimiz Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Nurullah Osmanlı, Fen İşleri Daire Başkanı H. Selim Büyükkarakurt, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ceylani Kılıç ve Kırsal Hizmetler ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Mustafa Yazlık'a teşekkür ediyorum.” dedi.

           

 

 
BİZİ TAKİP EDİN