...
Hadim'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Hadim'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
KONYA (AA) - Hadim'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Hukümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına Hadim Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının çelenkleri bırakıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından öğrencilerin geçit töreni ile son buldu.

Programa, Hadim Kaymakamı Mehmet Ali İmrak, Garnizon Komutanı Teğmen Yavuz Yiğit, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

01-11-2021
...
Hadim'de GES projesi inşaatına başlandı

Konya'nın Hadim ilçesinde güneş enerji santrali (GES) projesinin inşaatına başlandığı bildirildi.

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, yaptığı açıklamada, güneş enerji santralinin yenilenebilir enerji açısından önemli olduğunu söyledi.

GES tamamlandıktan sonra üretilecek olan enerjinin MEDAŞ'a verileceğini ve karşılığında belediyenin tüm enerji giderlerinin karşılanacağını aktaran Hadimioğlu, şunları kaydetti:

"Dünyamızda küresel ısınma ve iklim değişikliği sorununun bilincindeyiz. Bu sebeple elimizden geldiğince doğa dostu, çevreci ve yenilenebilir enerji üretimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda ilçemizde 21 bin metrekare alan üzerine 925 KW gücünde GES'in kurulumuna başladık. Bugün itibariyle panellerin yerleştirilmesi devam ediyor. Santralin tamamlanmasının ardından kendi elektriğimizi güneşten üreteceğiz."

Hadimioğlu, projesinin hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere herkese teşekkür etti.
 

01-11-2021
...
AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Yanılmaz Hadim'de

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, Hadim Belediyesini ziyaret etti.

İlçeye gelişinde Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, AK Parti Hadim İlçe Başkanı Ahmet Özbahar, meclis üyeleri ve partililer tarafından karşılanan Yanılmaz, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Belediye tarafından hizmete sunulan Hadim Belediye Otelini de inceleyen Yanılmaz, başkan Hadimioğlu'na çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Hadimioğlu da Yanılmaz'ı ilçelerinde ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, yeni yatırım ve projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ziyarette Yanılmaz'a, AK Parti Konya il başkan yardımcıları Gökhan Taşkıran, Selçuk Mehmet Türkmenoğlu, AK Parti Hadim Kadın Kolları Başkanı Ayşenur Adıyaman, Gençlik Kolları Başkanı Emre Ünal ve meclis üyeleri eşlik etti.
 

01-11-2021
...
AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Hadim'i ziyaret etti

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Hadim ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

AK Parti Hadim İlçe Teşkilatı'nda partililerle toplantı yapan Özdemir, toplantı sonunda Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu'nu makamında ziyaret etti.

Özdemir, daha sonra İlçe Emniyet Amirliği, TOKİ inşaatı, kiraz alım tesisi, Hz. Hadimi Türbesi ve esnafları ziyaret etti.

Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Özdemir, hizmet ve yatırımların aksamadan devam ettiğini söyledi.

Yapımı devam eden Eğiste Viyadüğü'nde çalışmaların devam ettiğini belirten Özdemir, "Hadim, en çok ziyaret ettiğim ilçelerden birisi. Eğiste Viyadüğü'nde yapılan çalışmaları da gördüm. İş makinaları son sürat çalışıyorlar. Öyle zannediyorum ki kısa süre içerisinde ulaşıma uygun hale gelecek." diye konuştu.

Özdemir, Konya-Hadim arasında yapılan bölünmüş yol çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

Kurak geçen mevsimlerin, vatandaşın geçim kaynaklarından biri olan kiraz üretimindeki rekolteyi etkilemediğini vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

"Seçim olsa da olmasa da vatandaşlarımızla iç içeyiz.Bu yaz pandeminin etkisiyle yaklaşık 1,5 yıldır saha çalışmalarımıza sağlık gerekçesiyle ara vermiştik. Bundan sonra hız vererek vatandaşımızın birebir sorunlarını dinleyecek, taleplerini alacak ve kendileriyle birlikte olacağız."

Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu da, ziyareti nedeniyle Özdemir'e teşekkür etti.

Ziyaretlere, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Rıfat Çenesiz, AK Parti Hadim İlçe Başkanı Ahmet Özbahar, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu ve partililer eşlik etti.

01-11-2021
...
Hadim İlçemizin Kamu Hizmetleri Yerinde Değerlendirildi

Vali Vahdettin Özkan, Hadim Kaymakamı Tufan Bağır Gilan'ı ziyaret ederek, ilçe faaliyetleri ve devam eden kamu yatırımları hakkında bilgiler aldı.

Toplantı şeklinde gerçekleşen görüşmede; İlçemizin ekonomik durumu ve potansiyeli, kırsal kalkınma projeleri, tarımsal verimlilik, doğal değerlerin/yapıların korunması konuları görüşülerek kamu ve özel sektör yatırımları değerlendirildi ve istihdamın artırılması için yapılması gereken çalışmalar görüşüldü.

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu'nu ziyaret eden Vali Özkan, ilçeye yapılan mahalli müşterek ihtiyaçlar ve hizmetler ile koordinasyonu gerektiren konular hakkında bilgi alarak birlikte yapılması gereken çalışmaları değerlendirdi.

Vali Özkan Hadim Belediyesi ziyaretinin ardından; 1701-1762 yılları arasında yaşamış hukuk alanında önemli eserler vermiş, cihan alimi olarak anılan Hadimi Hazretlerinin "Hz. Hadimi Türbesi" ni ziyaret etti.

Hadim İlçemizde son olarak esnaflarımızı ziyaret eden Vali Özkan, esnaflarla hasbihal edip hayırlı kazançlar diledi.

Hadim ilçesindeki inceleme ve ziyaretleri sırasında Vali Sayın Vahdettin Özkan'a; AK Parti Konya Milletvekili Sayın Ahmet Sorgun, Hadim Kaymakamı Tufan Bağır Gilan ve Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu eşlik etti.
 

01-11-2021
...
Hadim'e yeni dükkan ve otopark yapılıyor

Konya'nın Hadim ilçesinde belediye tarafından yeni dükkan ve otopark yapımına başlandığı bildirildi.

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, yaptığı açıklamada, ilçeye bir biri ardına eserler kazandırmaya devam ettiklerini söyledi.

İlçenin sosyal ve ekonomik anlamda büyüdüğüne işaret eden Hadimioğlu, şunları kaydetti:

"Son yıllarda ilçemize birbirinden önemli yatırımlar kazandırdık. Bunlardan birçoğu Türkiye'de örnek teşkil eden, sayılı ve sembol yatırımlardır. Bu yatırımlar sayesinde göç veren değil göç alan bir ilçe konumundayız. Tarımın geliştiği, hayvancılığın rağbet görmeye başladığı ilçemizde, ticaret alanında da gelişmeler kaydedilmektedir. Bu kapsamda biz de ihtiyaç duyulan yatırımlara hız verdik. Bunlardan bir tanesi de otopark ve dükkan yapımı işidir. Taşpınar mahallemizdeki kantarın olduğu mevkiye 675 metrekare kapalı alanda 5 tane dükkan ve üstüne de otopark yapacağız. Bugün projesini onayladık, inşallah yakın zamanda ihaleye çıkacağız ve ardından inşaata başlayacağız. Şimdiden ilçemize, vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum."
 

02-11-2021
...
Hadim'de elektrik hatları yer altına alınıyor

Konya'nın Hadim ilçesinde elektrik hatlarının yer altına alınması için çalışmalara başlandı.

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, yaptığı açıklamada, ilçeye şehirleşme ve alt yapı bakımından önemli bir yatırımı daha kazandırdıklarını söyledi.

Çalışma yürütülen güzergahta incelemelerde bulunan Hadimioğlu, şunları kaydetti:

"Girişimlerimiz neticesinde MEDAŞ tarafından elektrik hatlarının yer altına alınma çalışmaları başladı. Bu kapsamda Aşağıhadim, Taşpınar ve Armağanlar mahallelerinde çalışmalar yapılacak. Projeye göre ilk etapta yeni sanayi sitesinden başlanacak ve Hükümet Meydanı, çarşı içi, Orman İşletme Şefliği, Hz. Hadimi Türbesi ve kiraz alım tesislerine kadar tüm elektrik hatları yer altına alınmış olacak. Bu sayede ilçemiz görüntü kirliliğinden arındırılarak daha temiz bir cadde ve sokaklara kavuşacağız. Desteklerinden dolayı milletvekillerimiz Ziya Altunyaldız ile Ahmet Sorgun'a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay'a ve MEDAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş'a teşekkür ediyorum."

İncelemelerde AK Parti Hadim İlçe Başkanı Ahmet Özbahar ve MEDAŞ Hadim İşletme Şefi Hasan Hüseyin Süner de bulundu.

02-11-2021
...
Hadim'de kiraz alım merkezi ek bina inşaatı başladı

Konya'nın Hadim ilçesinde hizmet veren kiraz alım tesislerine ek olarak 7 yeni dükkan yapımına başlandı.

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu kiraz alım merkezi ek bina inşaatı ile ilgili yaptığı açıklamada, tesisin üretici ve tüccarlar açısından çok önemli olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle 7 adet yeni dükkanın yapımına başlandığını anlatan Başkan Hadimioğlu, "İlçemize Türkiye'de örnek sayılabilecek bir tesis kazandırdık. Tüccarlar kiraz alımını eskiden cadde girişleri, ana arterler ve sokak aralarında gerçekleştiriyordu. Bu durum hem tüccarlar, hem üreticiler, hem de trafik ve çevre halkı tarafından büyük sorun teşkil etmekteydi. Bu sorunu ilçe girişine yaptığımız kiraz alım tesisi ile gidermiş olduk. Böylece tüccarlar tırlarını rahatlıkla getirip yükleme yapabiliyor. Üreticiler de açık artırma usulü ile mahsülünü daha yüksek fiyattan pazarlayabiliyor. Ancak ilçemizde kirazcılığın gelişmesi, üretimin artması ve tüccarların rağbet göstermesi sonucu tesise ek bina yapılması ihtiyaç haline geldi. Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle bugün 7 adet dükkanın yapımına başladık. İnşallah sezona yetişmesi için çaba sarf edeceğiz." dedi. - KONYA

02-11-2021
...
Afşar Hadimi Barajı'nda su tutulmaya başlandı

364 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olan Afşar Hadimi Barajı’nın derivasyon kapakları kapatılarak barajda su tutulmaya başlandı.


Konya Ovası Projeleri (KOP) kapsamında inşa edilen, temelden 127 metre yüksekliğe ve 364 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olan Afşar Hadimi Barajı, su tutmaya başladı.

Afşar Hadimi Barajında depolanacak olan sular, inşaatı devam eden Hadimi Tüneli vasıtasıyla Bağbaşı Barajı’na aktarılacak ve oradan da Mavi Tünel ile Konya’ya ulaşacak.

18 km uzunluğunda ve 4,4 metre çapındaki Hadimi Tüneli inşaatında ise çalışmalar devam ediyor. 

Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında, Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının bir kısmı Konya Kapalı Havzası’na ulaştırıldı. Bu süreçte inşası tamamlanan tesislerle tarım arazilerine su verilmeye başlanırken, Konya'da içmesuyu teminide sağlandı. Böylece yeraltısuyu kullanımı azaldı. Tüm tesislerin tamamlanmasıyla suyun artırılması, enerji üretilmesi ve yeraltısuyunun daha fazla desteklenmesi hedefleniyor.

“Tamamlanan her tesis, vatandaşlarımızın hayatına doğrudan etki ediyor”
Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel’in 2015 yılında faaliyete başladığını, Bozkır Barajı'nın geçtiğimiz yıl su tuttuğunu ve şimdi de Afşar Hadimi Barajı’nın su tutmaya başladığını söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız: “KOP, Konya için de ülkemiz için de çok önemli bir projeler demeti. Bu projeler demetine ait tesisler birer birer hizmete alınıyor. Büyük mutluluk yaşıyor, gurur duyuyoruz. Çünkü tamamlanan her tesis vatandaşlarımızın hayatına doğrudan etki ediyor. Apa-Hotamış 1,2,3 sulamaları inşaatı hızla devam ediyor. Diğer sulama projeleriyle birlikte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Konya Ovası’nın büyük kısmı modern sulama şebekesine kavuşmuş olacak. Bu işlerin hepsi birbiriyle bağlantılı. Ve her biri çiftçilerimizin yüzünü güldürecek, gıda arzı ve güvenliğinin teminatı olacak işler.” şeklinde konuştu.


Genel Müdür Yıldız, “Çalışma arkadaşlarıma gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu tesislerin ülkemize kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyorum" dedi. 

02-11-2021
...
Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü Eğiste Viyadüğünde sona yaklaşılıyor

Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü Eğiste Viyadüğünde sona yaklaşılıyor

Konya-Antalya arasını 2 saat 15 dakikaya düşürecek güzergâhta yapımı süren ve Türkiye'nin prestijli projelerinden biri olarak gösterilen Eğiste Viyadüğü'nde köprü imalatı bitme noktasına geldi.

Konya'da Toros Dağları üzerine yapımı devam eden Eğiste Viyadüğü'nde köprü üst yapı imalatının yüzde 70’i tamamlandı. Anadolu Medya Grup Yöneticileri Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise 2 en yüksek viyadüğünde süren çalışmaları yerinde inceledi.

Konya-Hadim-Taşkent ile Karaman'ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birbirine bağlayan Hadim Devlet Yolu'nda yapılan projede, köprü ayaklarında temel beton imalatları tamamlanarak elevasyon yapım çalışmaları yüzde 98 oranında bitirildi.

02-11-2021
...
Doğa harikası Hadim Yerköprü Şelalesi tam kısıtlama sonrası ziyaretçileri bekliyor

Doğa harikası Hadim Yerköprü Şelalesi tam kısıtlama sonrası ziyaretçileri bekliyor Konya'nın Hadim ilçesinde doğal güzelliği ile ziyaretçilere doyumsuz manzaralar sunan Yerköprü Şelalesi tam kısıtlama döneminin ardından misafirleri bekliyor.

Doğa harikası Hadim Yerköprü Şelalesi tam kısıtlama sonrası ziyaretçileri bekliyor

KONYA - Konya'nın Hadim ilçesinde doğal güzelliği ile ziyaretçilere doyumsuz manzaralar sunan Yerköprü Şelalesi tam kısıtlama döneminin ardından misafirleri bekliyor.

Konya il merkezine yaklaşık 110, Hadim ilçesine ise 30 kilometre mesafede bulunan Yerköprü Şelalesi doğal güzelliği ile ziyaretçilerine doyumsuz bir manzara sunuyor. 29 Nisan'da başlayan ve 17 Mayıs'ta sona eren tam kısıtlama döneminde Hadim Yerköprü Şelalesi de ziyarete kapandı. Derin vadisi, bitki örtüsü ve sularıyla görsel bir şölen oluşturan şelale, kısıtlamanın sonra ermesiyle misafirlerini bekliyor. Her mevsim muhteşem güzelliğiyle doğaseverlerin çekim merkezi haline gelen Hadim Yerköprü Şelalesi'nin daha fazla ziyaret edilmesi, doğal dokusunun ve çevresinin korunması amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi de çeşitli çalışmalar yaptı. Büyükşehir Belediyesinin şelale çevresine yaptığı tesis ve piknik alanları da kısıtlamada boş kaldı. Tesisler de vatandaşların bölgede güzel vakit geçirebilmesine imkan sağlıyor.

15-11-2021
...
Hadim'de TOKİ inşaatı devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Konya'nın Hadim ilçesinde yapımına başlanan 147 dairelik konutun inşaatı devam ediyor.

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hava şartları uygun olduğu için ara verilmeden çalışmalara devam edildiğini söyledi.

TOKİ sosyal konutlarının ilçe için önemli bir yatırım olduğunu belirten Hadimioğlu, şunları kaydetti:

"Hadim, bölgenin gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir ilçesi konumundadır. Bu sebeple konut ve dükkan ihtiyacı da sürekli artış göstermektedir. Belediyemiz bu sorunu ortadan kaldırmak için TOKİ ile işbirliği yaparak 167 dairelik 1. Etap konutlarını inşa ederek dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hayalini gerçekleştirdi. Gelen talepler ve ihtiyaç doğrultusunda 147 dairelik 2. Etap TOKİ'nin yapımına başlandı ve inşaatları tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah çalışmaların kısa sürede tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesini temenni ediyorum."

15-11-2021
© Hadim Belediyesi 2021